Az 1900-as évek elején egyre több fővárosi polgár fedezte fel a páratlan szépségű települést. Közöttük is mindenképpen említésre méltó Szőnyi István festőművész, aki feleségül vette a zebegényi nyaraló tulajdonos, Bartóky József földművelésügyi államtitkár lányát, Bartóky Melindát. Később a házaspár Zebegénybe költözött s ezzel valami egészen új kezdődött el a település életében. Szőnyi és az általa létrehozott művészkolónia csak úgy, mint az új templomot építő Kós Károly és vele tartó művésztársai pezsgő hangulatú nyaralóéletet és magas színvonalú alkotói légkört hoztak létre s ennek hatása máig érezhető a falu arculatában. Ekkortájt születtek az olyan nagyszerű alkotások is, mint az Országzászló és a Hősök Emléke, a Havas Boldogasszony templom vagy épp a Napraforgó-házak.
MEGKÖZELÍTÉS



