Barion Pixel

Egy lenyűgöző utazás madártávlatból: Virtuális túra a Szentendrei Skanzenben

Szentendre rengeteg élményt és látnivalót kínál, de ezúttal „csupán” egyetlen nevezetességéhez invitálunk titeket, mégpedig az ország legnagyobb szabadtéri néprajzi múzeumához. Ki ne járt volna a szentendrei Skanzenben legalább egyszer életében? De ha már egyszer láttad, mindent láttál? Na ez a Skanzenre biztos nem igaz! Vegyetek részt különleges virtuális túránkon, ahol most először fentről nézhettek körbe, és ha tetszett a látvány, akkor irány Szentendre és fedezzétek fel újra a Skanzent!

Szeretnéd a látványt teljes képernyőn élvezni? Kattints az alábbi ikonra!

Skanzen 1967-ben nyitotta meg a kapuit és bár az azóta eltelt 55 év hosszú idő, a múzeum mégis folyamatosan képes volt a megújulásra. A Skanzen annak ellenére tud nagyon mai és friss lenni, hogy a múltba vezet vissza minket. Hogy ez hogyan lehetséges? Például az aktív élménypontokon keresztül, ahol bepillantást nyerhetünk a szövés-fonás vagy a falusi mosás rejtelmeibe, gyógynövényeket szagolhatunk, szörpöket, lekvárokat kóstolhatunk.  Érdemes időről-időre visszatérni ide, hiszen az állandó kiállítások mellett folyamatosan frissülő, izgalmas időszakos tárlatokkal is várja a múzeum csapata az érdeklődőket, sőt workshopokra is jelentkezhetünk, ahol például a kemencehasználatot tanulhatjuk meg vagy forgathatjuk a korongot a fazekasműhelyben.

Egy hely, bármennyire is érdekes vagy gyönyörű, az emberektől válik élővé! És valóban, itt is, az egyes házaknál a látogatókat korabeli öltözetben fogadó férfiak és asszonyok, az utcán zenélő dudás vagy épp az anekdotázó vízimolnár emel hidat múlt és jelen között.

Skanzen Szentendre külvárosi részén található, a Duna-Ipoly Nemzeti Park területén, természetvédelmi övezetben. Nagysága közel akkora, mint a budapesti Margit-sziget kétharmada. 8 tájegység képviselteti magát a múzeum területén, ahol az 1700-as évek közepétől kezdődő és az 1900-as évek elejéig tartó időszak magyar lakta vidékeinek életmódja, lakáskultúrája, szokásai elevenednek meg. Hogy hogyan? Ehhez több, mint 300 épületet telepítettek át ide az ország különböző szegletéből, köztük 5 malmot, de még egy Felső-Tiszavidékről származó fakazettás református templomot és a Skanzen jelképéül szolgáló haranglábat is! Eredeti helyükön ezek az épületek pusztulásra voltak ítélve, itt azonban méltó helyre kerültek, hogy mementóként szolgáljanak a régmúlt időkről. A tájegységeken belül az épületeket településnéprajzi szempontok alapján faluszerű csoportokba rendezték.

A Skanzent bátran felfedezhetjük gyerekekkel is, ugyanis nemcsak játszótereket alakítottak ki a múzeum területén, hanem több interaktív élményponton is várják őket, ahol maguk is kipróbálhatják, milyen volt régen az élet a falun, milyen lehetett egy szatócsboltban eladónak lenni vagy megismerkedhetnek a tanyasi állatokkal. Ha családdal megyünk, mindenképpen utazzunk a Skanzen kisvonatjával is!

Szöveg: Alberti Zsuzsanna, kép: Milotai Richárd

MEGKÖZELÍTÉS

Magazin

A reneszánsz sárkány éve Vácott – Báthori 550 emlékév

ác ebben az évben megidézi a város reneszánsz virágkorát. Az eseménysorozat apropója, hogy 550 évvel ezelőtt szentelték váci püspökké a humanista Báthori Miklóst, aki Mátyás király udvarával vetekedő reneszánsz központot alakított ki Vácon.   A több hónapon átívelő eseménysorozat célja, hogy a látogatók bepillantást nyerjenek a város 15-16. századi virágkorába. A résztvevők megismerhetik az itáliai […]

Tovább olvasom
Magazin

Látógatóban az Eszperantó-forrásnál – Walczer Patrik képriportja

Világbajnoki címmel is felér és joggal lehetünk büszkék, ha télen megembereljük magunkat, felkelünk a kanapéról és a telefont túrabakancsra cserélve barangolunk egyet a természetben. Az élmény most sem maradhatott el, tehénbőgés és láncfűrész hangja kísért a piliscsévi Eszperantó-forrásig vezető utamon. Mérte már valaki stopperrel, hogy mennyi idő alatt ér oda a kiszemelt célponthoz? Amennyiben igen, […]

Tovább olvasom
Magazin

A Studenka-forrás felfedezése – Walczer Patrik képriportja

Szinte teljesen lerúgták magukról az utolsó leveleket is a fák és már vastag hóréteg borítja az erdőket, hegyeket, ám a tél beköszönte előtti utolsó napokban még felkerestük a piliscsévi Studenka-forrás környékét, hogy megörökítsük az ősz minden színárnyalatát. Képriport az eldugott pihenőhelyről. Remek kis körpanoráma tárul elénk a piliscsévi Kálvária utca felől megközelíthető Tetős-hegyről, ahol legutóbbi […]

Tovább olvasom